TURNUS ZABAJKA 2010



                Właśnie wróciliśmy z kolejnego turnusu rehabilitacyjnego w Ośrodku ZABAJKA w Stawnicy
koło Złotowa.

Bardzo nam się tam podoba. Ośrodek ładny, w pięknej okolicy z placem zabaw dla dzieci i mini zoo. W pobliżu las, jezioro. Panuje tam cisza i spokój. Można wybrać sie na spacer w czasie wolnym, choć czasu wolnego nie było za wiele, bo plan zajęć rehabilitacyjnych był dość napięty.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
          Wojtuś na turnusie korzystał z różnorodnych metod i zajęć.
 
 
SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
 
Sala Doświadczania Świata jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu.Głównym celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym, osoby z demencją. Sala Doświadczania Świata stwarza im możliwości autentycznego przeżywania świata i otoczenia tym, którzy są "inni".
 
 
 






























 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         KINEZYTERAPIA(gr.kinesis – ruch ) leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizykoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji



   
 
      HIPOTERAPIA


Hipoterapia stanowi jedną z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a swoją specyfikację zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. To właśnie obecność konia – „współterapeuty” sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna dająca zupełnie nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. Jest ona jednak ściśle powiązana z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi i w pełni korzysta z ich dorobku.
    
 Dzięki hipoterapii osiągamy:
  • kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu
  • normalizację napięcia mięśniowego
  • doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, poczucia rytmu, schematu wlasnego ciała
  • stymulację i normalizację czucia powierzchniowego
  • zwiększenie poczucia własnej wartości
  • zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych










TERAPIA ZAJECIOWA                                                                     


         W ramach terapii zajęciowej prowadzone jest usprawnianie wielozmysłowe, terapia ręki, stymulacja czuciowa, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowo-czuciowo-słuchowej,ćwiczenia somatognozji (poznawanie własnego ciała), orientacja przestrzenna, rozwijanie koncentracji.






           DOGOTERAPIA     


Dogoterapia to metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i nieprzystosowanym społecznie. Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób “przemycenia” trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów. Dzieci nie lubią wykonywać “suchych” gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i okazania uczuć.
Jeśli nam się uda, to jest to nasza wspólna wygrana.Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyłączeniem bojowych i stróżujących. Najczęściej spotykane są: Labrador Retriever, Golden Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński Pies Pasterski. Po odpowiednim przeszkoleniu, łagodne, zdrowe, objęte systematyczną kontrolą weterynaryjną, czyste, tolerancyjne, pewne siebie, akceptujące obcych mają możliwość niesienia radości i pomocy osobom potrzebującym.






 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
        HYDROTERAPIA 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                          
 
                         MASAŻ


      Masaż to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Może być upiększający i relaksacyjny, ale też rehabilitacyjny.Działanie na organizm polega na mechanicznym oddziaływaniu na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach limfatycznych. Przy użyciu takich technik jak:głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie zwiększa się przemieszczenie płynów przez układ naczyniowy. Tarcie wywołane podczas masażu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co za tym idzie zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, przyspieszenie dostarczania substancji odżywczych, a równocześnie wydalania produktów przemiany materii.







TERAPIA CRANIO –SAKRALNA

Podstawowym założeniem terapii cranio-sacralnej (czaszkowo-krzyżowej) jest fakt, iż ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia.
Twórca terapii określił pięć składowych tego mechanizmu:ruch struktury czaszki i połączeń pomiędzy 26 kośćmi czaszki, rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych, ruch opon mózgowych i kręgosłupowych, falowanie płynu mózgowo rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy, mimowolny, nieznaczny ruch kości krzyżowej. Rytmiczne rozszerzanie i kurczenie tego systemu nazwał Sutherland „pierwotnym oddechem”. Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów. Powodem upośledzenia systemu czaszkowo-krzyżowego mogą być trzy rodzaje urazów: fizyczny (wypadki), psychiczny oraz poporodowy.